Tagi

, , , , , , , ,

Najpierw Wampir z M3 potem Wampir z MO. W tej kolejności należy słuchać. Tak są wprowadzani bohaterowie do świadomości słuchacza. W sumie… nie ma to znaczenia, bo obie pozycje są kolekcją opowiadań o grupie wampirów o luźnych relacjach a wszystko to w czasach schyłku PRLu czyli „Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”.

wampir-z-m3_audiobookmaniaTytuł: Wampir z M3

Ocena: 8/10

autor: Andrzej Pilipiuk

lektor: Maciej Kowalik

wydawnictwo: Fabryka Słów

czas trwania: 8:28 min

 

wampir-z-mo_audiobookmaniaTytuł: Wampir z MO

Ocena: 8/10

autor: Andrzej Pilipiuk

lektor: Maciej Kowalik

wydawnictwo: Fabryka Słów

czas trwania: 8:18 min

 

Przed rozpoczęciem przygody z licealistką Gosią, hrabią i ślusarzem Markiem zanurzałem się już w światach autora (Oko Jelenia i liczne pozycje o Jakubie Wędrowyczu), więc wiedziałem na jaki rodzaj literatury się narażam. 😉

Jako dojrzały trzydziestu-paro latek znam z autopsji rzeczywistość PRL-owską i nie było dla mnie trudnością poruszać się w świecie astralnie wysokiego kursu dolara, oczekiwania przez 20 lat na podłączenie telefonu stacjonarnego, ucieczki na zachód, pustych półek w sklepach, handlu kremem Nivea czy powiązaniach kapusiów i agentów z wszystko-mogącymi oficerami Urzędu Bezpieczeństwa.

Akcja toczy się wolno, leniwie, aczkolwiek interesująco i (jak to się już stało wizytówką Pana Pilipiuka) z jawną oraz ukrytą dawką sarkazmu i specyficznego humoru. Co cieszy mnie bardzo, brak tu wulgaryzmów. Są w tych audiobookach kontakty naszych nieśmiertelnych bohaterów ze światkiem przestępczym czy marginesem społecznym, który nie posługuje się językiem Mickiewicza czy Żeromskiego, jednak autor w swej pomysłowości rozwiązał i ten problem nie zaprzepaszczając okazji dotarcia ze swymi powieściami (zbiorami opowiadań) do młodszych czytelników.

andrzej-pilipiuk_audiobookmania

Andrzej Pilipiuk

Absurdy PRLu w połączeniu z nawiązaniami do literatury współczesnej – czyli rozprawienie się z sagą Zmierzch czy powiązaniami do Jakuba Wędrowycza napełnia co raz serducho słuchacza pozytywną i rozbrajającą dawką serotoniny. Po wysłuchaniu powyższych pozycji stan ducha i nastawienie do świata u słuchacza poprawia się. I to znacznie.

Kolejne opowiadania są o czym innym, jednak wszystkie łączy jedno słowo – Nekronomicon, czyli tajemna księga z tajemną wiedzą o wampirach i tajemnymi zaklęciami dla wampirów i tajemnych tajemnicach o innych tajemnych postaciach…

Lekko, szybko i przyjemnie – tak się tego słucha. Polecam.

Audiobookowy mol.

Reklamy