Tagi

, , , , , , , , ,

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to lekka i przyjemna pozycja. W sam raz na letnie podróże autem, wieczorne zasypianie czy deszczowe chwile na wakacjach.

stulatek-ktory-wyskoczyl-przez-okno-i-zniknal-audiobookmania-jonasson-barciśocena: 8/10

autor: Jonas Jonasson

lektor: Artur Barciś

wydawnictwo: Świat Książki

czas trwania: 13:14 min

Nie chcę reklamować tej audio książki, jako cudowny lek na nudę bo i ona może czasem przynudzać, jednak w ogólnym zarysie więcej słyszę plusów niż minusów.

Na rynku mamy film na podstawie książki. Ale nie wiem, nie widziałem, nie znam się, zarobiony jestem… i nie ciągnie mnie jakoś do filmu. Słuchałem audiobooka i wystarczy. Nie chcę sobie zepsuć wrażenia.

Główny bohater Allan Karlsson, czyli stuletni staruszek ucieka z domu starców w małej miejscowości w Szwecji w dniu swoich setnych urodzin. Nic więcej nie wiemy o staruszku. Tak zaczyna się ucieczka a raczej podróż pełna przygód, wzruszeń, namiętności i szalonych zwrotów akcji… no i eksplozji.

Rozdziały poukładane na przemian z teraźniejszymi perypetiami oraz opowieściami z przeszłości Allana układają się w jeden logiczny ciąg historii z życia Allana, którego pasją są materiały wybuchowe. Ciąg logiczny owszem, ale życie wypełnione irracjonalnymi wydarzeniami w takiej liczbie, że można by nimi obdarzyć z tuzin Allanów, a i jeszcze trochę by zostało.

Nasz bohater brał udział czy bądź bezpośrednio wpływał na losy świata świadomie lub mniej świadomie. Mamy spotkania z kilkoma prezydentami Stanów Zjednoczonych. Znajomość z generałem Franko, czy spotkanie ze Stalinem, Mao Zedongiem, Churchilem i wiele wiele innych perypetii prostolinijnego chłopiny, który sięga po alkohol równie często jak piekarz po mąkę.

Opiniotwórcy różnych maści przyrównują przygody Allana do Foresta Gumpa. Czy ja wiem….? Alla jest po prostu inny, oryginalny. Szereg przypadkowych wydarzeń wplatający go losy świata może nasuwać skojarzenia z Forestem. Jednak u mnie nie wzbudziło to takich skojarzeń. Może prędzej już Franek Dolas (Jak rozpętałem II wojnę światową).

stulatek-Jonas-Jonasson-audiobookmaniaPolecam tę pozycję przeserdecznie, gdyż humor podany przez Jonasa Jonassona to lekarstwo na czkawkę po nudnej lub „ciężkiej” książce. Rozweselacz i śmiechonaganiacz w jednym.

artur_barcis_wojartNie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał o lektorze, który jest duszą każdego audiobooka. Lektor, który nadaje tchnienia książce, niczym Mesjasz Biblijny nadaje znaczenia materii, utkanej ze słów Stwórcy. Tym razem spotykamy się przez kilka godzin z uwielbianym Arturem Czapki z głów Barcisiem. W tym przypadku kolejny raz Pan Artur nie zawodzi. Z „bananem” na ustach przechodzimy kolejne rozdziały słuchając przehumorystycznej interpretacji Pana Artura, który w wywiadzie dla Audiobookmani przyznał, że w trakcie nagrań do tej audio książki, przerywał nagrania ze względu na wybuchy śmiechu… Mistrzostwo aktorskie w dziedzinie książki mówionej.

Polecam szczerze i serdecznie

audiobookowy mol

Reklamy