Tagi

, , , , , , , ,

Gdy buszuję po necie w poszukiwaniu informacji o tym audiobooku znajduję jeden opis na wszystkich portalach. Opis od Producenta Wykonawczego, który dotyczy drugiej połowy audioksiążki i w znacznej mierze jej końcówki.

Grobowce-Atuanu-audiobookmania-0

ocena: 6/10

autor: Ursula K. Le Guin

lektor: Andrzej Ferenc

wydawnictwo: Prószyński Media / Biblioteka Akustyczna

czas trwania: 4:58 min

No tak. No bo w sumie co tu opisywać, skoro akcja książki dzieje się w jednym miejscu. Jest dwóch bohaterów, z tym że ten drugi dołącza dopiero od połowy. Postaci drugoplanowych jest dwie. I w zasadzie to tyle.

Niewiele pozytywnego można napisać o tym audiobooku. Owszem, jest lektor. Pan Andrzej Ferenc. Aktor, który wziął udział w nagraniach kilkudziesięciu audiobooków (naliczyłem 43). Nie wspominam o dubbingu (słynny Bruce Wayne z Batmana), wielu filmach czy głosu jako lektor programowy TVNu. Laureat nagrody Polskiego Radia – Złote Mikrofony.

grobowce-atuanu-audiobookmania-Andrzej FerencTVN

Słucha się jego głosu z przyjemnością. Lektor oddaje się treści i czuje co czyta. Nie prowadzi palcem po literkach, z łatwością wymawia trudne nazwy własne – wymysły autorki, by wykreować świat tajemniczy, mroczny i posępny.

Świat grobowców bowiem jest światem śmierci. Bogowie bezimienni są panami wszelkich innych bogów, czy rządzących bogów-królów. Jednak jak się okazuje świat ten popada w zapomnienie. Co zrobić by uzmysłowić światu i ludziom, komu powinni służyć? Tak zaczyna myśleć najwyższa jedyna kapłanka Bezimiennych. Ona jako kolejne już wcielenie tej samej kapłanki została zabrana rodzicom i oddana w służbę w grobowcach. Fragment do posłuchania na YT. Młoda dziewczyna, która nie widziała niczego poza ciemnościami podziemi (prócz drogi do studni czy wypasu drobiu), gdzie światło można wnosić tylko w nieliczne zakamarki mrocznych korytarzy grobowców, odkrywa nieoczekiwanie życie.

Grobowce-Atuanu-audiobookmania-mapa

Grzebiąc dalej w necie natrafiłem na ciekawostkę. Otóż w wydaniu „Grobowców Atuanu” z 1974 roku zamieszczone są mapki. Udostępnia je Gdański Klub Fantastyki.

Zakończę swój opis w tym miejscu, gdyż to już połowa książki. Opis reszty książki znajdziecie na lubimyczytać.

Nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy. Jak to mówi autor serwisu „ksiazki.audio”: szkoda życia na czytanie słabych książek.

A tu po raz kolejny miałem fantastykę w wersji RAR. Kompaktową pojedynczą przygodę maga z pół-książkowym wstępem. Mag, który w pierwszym tomie występuje jako młodzieniaszek, szukający swej tożsamości, w tomie drugim prezentuje się już jako dojrzały arcymag, niczym Gandalf wie wszystko. A gdzie okre przejściowy?

Acha. Jest jeszcze jedna rzecz, która mi się spodobała – okładka. To ona mnie przyciągnęła do tego audiobooka. No cóż. To już kolejny przykład by nie oceniać książki po okładce. Na przykładzie tego audiobooka widać, jak niesamowitą i ważną rolę odgrywa percepcja wzrokowa. Poznanie organoleptyczne jest (przynajmniej u mnie) najistotniejszym źródłem pierwszego kontaktu z książką mówioną. Niestety. Wpisuję się w trend, że oceniam książki po okładce.

To co ja odkryłem u siebie dopiero teraz, wydawcy odkryli u czytelników już dawno i do współpracy zaczęli zapraszać firmę, nazwijmy ją, „firmą od okładek”. Firmę, która stworzyła okładki do książek takich autorów jak: J.R.R. Tolkien (Listy), Andrzej Pilipiuk (Rzeźnik drzew), Sergiej Łukjanienko (Dzienny Patrol), Magdalena Kozak (Renegat), Tom Clancy (Wektor Zagrożenia), Jacek Piekara (Ja Inkwizytor), Jarosław Grzędowicz (Pan Lodowego Ogrodu), czy Andrzej Ziemiański (Achaja) oraz wielu, wielu innych.

Firma, która prócz okładek do książek projektuje i tworzy również okładki do gier. O ich jakości niech świadczy fakt, że współpracują z MARVELem. Tak. Tym Marvel’em. Biuro graficzne Dark Crayon, z niesamowitym Piotrem Cieślińskim założycielem firmy.

Na koniec dodam jedynie, że nie ja jeden dałem się złapać na atrakcyjność okładek do cyklu Ziemiomorze. Pan Piotr za Ziemiomorze otrzymał 1 miejsce w plebiscycie „Fantastyki” za najlepszą okładkę w roku 2013r.

Pozdrawiam,

audiobookowy mol.

Reklamy